Seminarium Dziekanów wydziałów jednoimiennych
W dniach 12-13 lutego br. odbyło się seminarium Dziekanów wydziałów jednoimiennych z Wydziałem Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Na zaproszenie Dziekana Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW w Warszawie, Profesora Jerzego Jeznacha w seminarium wzięli udział Dziekani i Prodziekani z Wydziałów: Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Melioracji i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Prodziekani i Kierownicy Katedr z naszego Wydziału.
Podczas pierwszego dnia spotkania (czwartek, 12 lutego), które odbyło się w Sali Konferencyjnej Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego SGGW w Kociszewie k. Grójca omawiano przede wszystkim możliwości i zasady współpracy naukowej Wydziałów w zakresie ubiegania się o środki na realizację wspólnych projektów badawczych, między innymi w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo – BIOSTRATEG”. Zwrócono szczególną uwagę na trudności w pozyskiwaniu partnerów do projektów z otoczenia gospodarczego oraz w zapewnieniu środków stanowiących wkład własny w projektach badawczo-rozwojowych.
W seminarium uczestniczył również JM Rektor SGGW w Warszawie, prof. dr hab. inż. Alojzy Szymański, który jako gospodarz miejsca czwartkowego spotkania, zaprezentował gościom historię nowo wyremontowanego dworku w Kociszewie i zaprosił do korzystania z utworzonego tam Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego SGGW. Następnie, nawiązując do trwających obchodów „Jubileuszu 200 – lat kształcenia rolniczego, od Marymontu do Ursynowa” zaprezentował film przedstawiający rozwój Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w ostatnich latach oraz jej obecną pozycję jako wiodącego ośrodka akademickiego i naukowego.
W kolejnym dniu seminarium, odbywającym się w Laboratorium – Centrum Wodnym SGGW w Warszawie uczestnicy dzielili się doświadczeniami z pierwszych lat funkcjonowania programów studiów spełniających wymagania i zapewniających efekty kształcenia zgodne z Krajowymi Ramami Kwalifikacji. Podjęto dyskusję na temat modyfikacji i ujednolicenia programów kierunków studiów realizowanych na Wydziałach pod względem dostosowania ich do oczekiwań Izby Inżynierów Budownictwa w związku z nadawaniem uprawnień budowlanych w różnych specjalnościach. Rozpatrywano możliwość odbycia wspólnego spotkania Dziekanów Wydziałów z przedstawicielami Izby w celu weryfikacji dotychczasowych programów i opracowania propozycji zmian. Na spotkaniu omawiano także konieczność rozwoju studiów angielskojęzycznych na poszczególnych kierunkach i związane z tym szanse rozwoju Wydziałów.
Ostatnią część seminarium poświęcono czasopismom naukowym, prowadzonym na Wydziałach. Uczestnicy z poszczególnych jednostek zadeklarowali merytoryczną, wzajemną współpracę nad dążeniem do podwyższenia punktacji wszystkich wydawanych czasopism i wzrostu ich znaczenia w ogólnopolskim rankingu, a w perspektywie do wprowadzenia najlepszych z nich na listę czasopism naukowych posiadających współczynnik Impact Factor.